ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2019-2020 ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ 6 ΚΑΙ 13 ΔΗΜ.ΣΧΟΛ ΒΕΡΟΙΑΣ

Eγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-20
Αγαπητοί γονείς
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι εγγραφές για την Α΄ Δημοτικού του σχολείου μας, για το σχολικό έτος 2019-20, θα πραγματοποιηθούν τις εργάσιμες ημέρες από τη Δευτέρα 6 Μαΐου έως και τη Δευτέρα 20 Μαΐου και ώρες από 8:30 – 9:30 και 12:30 -13:30(την Tετάρτη 15 Μαΐου το Σχολείο θα πραγματοποιήσει την ημερήσια εκδρομή).
Στην Α΄ Δημοτικού γράφονται τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2013 μέχρι και 31-12-2013.
.
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ EΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ
1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (δεν απαιτείται η προσκόμιση από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες του ΥΠΠΕΘ).
2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)
4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.
ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΙΤΟΥΝΤΩΝ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ
1. Δελτίο Αιτούντος Διεθνή Προστασία της Υπηρεσίας Ασύλου ή άλλο επίσημο έγγραφο, μέσω του οποίου διασφαλίζεται η ταυτοπροσωπία των μαθητών.
2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ).
3. Διεθνές Πιστοποιητικό Εμβολιασμών ή Προφύλαξης, αναγκαίο για τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας.
Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α’ τάξη με Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ
1.Αίτηση-Δήλωση γονέα για τη συμμετοχή των παιδιών σας στο πρόγραμμα του ολοήμερου.
2.Βεβαίωση Εργασίας ή Βεβαίωση Ανεργίας ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο, το οποίο αποδεικνύει ότι ανήκετε σε ευπαθείς ομάδες.
Για την εγγραφή των παιδιών σας επίσης σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε τα παρακάτω έντυπα:
1. Την Αίτηση Υπεύθυνη δήλωση, που προβλέπεται από το Π.Δ. 79/2017
2. Αναλυτικό πίνακα στοιχείων και παρακαλούμε να τον φέρετε συμπληρωμένο με την εγγραφή. Τα στοιχεία που αναγράφονται δεν κοινοποιούνται πουθενά.
Σας ευχαριστούμε πολύ και ελπίζουμε στην άψογη συνεργασία μας.